בס"ד
אלבום הסולו החדש של הזמר והיוצר יוני גנוט סולן להקת האירועים המשובחת "נושאי הכלים" וסולנה לשעבר של להקת בין השמשות הוא דוגמא מעולה של אומן שלא שוקט על שמריו וממשיך לעצב את היצירה והאומנות שלו, "אות לאות" הוא אלבום בוגר ומקצועי במיוחד עם לחנים נפלאים ואורחים מסקרנים ומשובחים.
על ההפקה המוסיקלית המוקפדת הופקד אסי איילון (מוש בן ארי, עלמה זוהר) אם בעבר ידעתם מה בדיוק לצפות מיוני הפעם הוא בהחלט הולך להפתיע אתכם עם סגנונות נוספים ומעניינים.

האלבום נפתח בשיר הנושא "אות לאות" שיר מיוחד על פי ספרו של הרב קוק "אורות התורה", השיר נפתח בסגנון רוק קליל ואוורירי, מילות הבית נכתבו כאמור על דברי הרב קוק אך הפזמון מזכיר יותר דווקא את ספרי ברסלב,

"אז תחדש לי אבא תדליק אותי
תשלח לי ניגון שיעיף אותי
תפתח לי את הלב לאהבה חדשה
תקרב אות אל אות למילה שלמה"

שירתו של יוני בפזמון מלאת רגש ועוצמה וסוחפת במיוחד, כמובן שיש לציין שהלחן הנפלא של יוני כמו רוב שירי האלבום.

השיר השני באלבום "לקראתך" הולחן ונכתב על ידי יוני לכבוד חתונתו והושר על ידו בחתונה בביצוע מקסים שעלה ליוטיוב גם כקליפ חביב ומרגש, מדובר בשיר רוק רגוע והביצוע באלבום חשמלי יותר מהביצוע המקורי של יוני, ניתן לשים לב לנגינת סולו הכינור הקסומה של אורן צור, נהניתי השיר מאד.

השיר השלישי, "בצאת ישראל", שיר פולק נעים שהולחן על ידי יוני ההשראה לבית היא על פי שיר לועזי של מרק נופלר. השיר כמו כל האלבום נותן תחושת שלווה נעימה והוא מחמיא מאד לקולו הנעים של יוני.

השיר הרביעי והראשון בו מתארח זמר נוסף הוא, "על הר גבוה" והאורח הוא הזמר והפסנתרן דניאל סולומון שגם מנגן בשיר. הלחן של יוני למילים מהנביא ישעיהו בסגנון רוק איטי. השילוב בין קולו הצרוד של סולומון לשירתו של יוני יוצרים תוצאה מרגשת ומקסימה. עצם העניין של שיתוף אומנים ישראלים מוכרים ומוערכים בפרויקט כזה מעניין והתוצאה אכן לא מאכזבת.

"וידע כל פעול", מתוך תפילת ראש השנה, גם הוא דואט של יוני עם אומן ישראלי מוכר, שי גבסו, השיר יצא כסינגל לקראת הימים הנוראים בשנה שעברה והצליח לרגש רבים.

השיר השישי באלבום, "העוקד והנעקד", פיוט המושר בר"ה על ידי בני עדות המזרח, הולחן מחדש על ידי יוני במקצב מזרחי עם נגיעות לטיניות ומבוצע בדואט יחד עם ארז לב ארי שגם מנגן בגיטרה החשמלית בשיר. אני חייב לציין, שלהצליח להוציא את ארז לב ארי מהסאונד האפל שלו בדרך כלל, זו כבר נקודת זכות לשיר.

השיר השביעי "בסוף היום" שיר שקט ומרגש שנכתב והולחן על ידי יוני העוסק אולי בתחושה שלי על יוני והאלבום כולו, הבגרות והיישוב הדעת שאופפים את האלבום אינם בחינם, יוני שהתחתן לפני כשנתיים מצליח להעביר את תחושותיו גם דרך מילות השירים וגם דרך האווירה השקולה והנינוחה. ואם נסכם את זה במילותיו של יוני,

"לא רוצה עוד לרחף בחלומות בדמיונות
לשחות בים של הבטחות אפשריות
מצאתי לי חלקה טובה
לנטוע בה להצמיחה
חלום חדש אני חולם בכל פסיעה"

כל מילה שאוסיף רק תגרע...

השיר השמיני "קל אדון" הפיוט מתפילת שחרית של שבת בלחן חדש של יוני כשמצטרף אליו הזמר אריק סיני, השיר במקצב הוואלס והעיבוד נותן תחושה של תזמורת קלאסית עם הכינורות של אורן צור. לטעמי, בדואט הזה אין לו את התכונה הכי חשובה של דואט שהביצוע המשותף יעלה על ביצוע של כל אחד בנפרד. קולו הנמוך מאד של אריק סיני לדעתי לא תורם לביצוע למרות הלחן החביב.

"ברון יחד" מבוצע עם אהוד בנאי בעיבוד רוק ללחן המקורי והמוכר. גם אצל אהוד בנאי, כמו אצל ארז לב ארי הצליח יוני להוציא מאהוד רכות שבדרך כלל לא נשמעת ממנו. סולו הגיטרה בשיר מנוגן על ידי אהוד עצמו.

השיר העשירי "יה ריבון עולם" של רבי ישראל נג'ארה הודבק ללחן לועזי על ידי יוני בסגנון רומבה לטיני כשבעיבוד שילב אסי איילון מוטיבים של מוסיקה אירית. לשיר הוקלטו חבריו של יוני במהלך מלווה מלכה ושירתם המשולבת עם יוני יוצרת תחושה מקפיצה וסוחפת במיוחד.

"בואי בשלום" לחן שקט של יוני לפיוט העתיק, העיבוד מרתק, על הפסנתר מנגן הזמר והיוצר יונתן רזאל והכינורות והוויולה יוצרים תוצאה בסגנון קאמרי מיוחד ומרגש. לשירה של יוני מצטרף בדואט אחיו יואב שהיה שר איתו בלהקת בין השמשות.

האלבום נחתם בשיר "יש שם בלב" הלהיט הראשון של בין השמשות מהאלבום הראשון של הלהקה, כיאה וכיאות לאלבום עם תחושת מסע מוסיקאלי הלך יוני למקורות המוסיקליים שלו וחזר עם ביצוע מרגש ורגוע כשהוא מלווה את עצמו בנגינת אקוסטית קסומה. ביצוע מעולה!

לסיכום מדובר באחד האלבומים המרתקים שיצאו השנה, סוחף ומרגיע כאחד עם שילובים ואורחים מיוחדים ומסקרנים ועם הרבה מוסיקה משובחת.

7 מתוך 7 בסולם.יוני גנוט - אות לאותנ. צליל