בס"ד
היום אני חוזר לסדרת הכתבות האהובה עליי –סדרת אלבומי המופת של המוסיקה היהודית המקורית והפעם אכתוב על אחד מהאלבומים החביבים עליי באופן אישי "בפתח הדלת" אלבומם הראשון והמוצלח של להקת "המדרגות" שבה חברים הוד דיין ואילן דמרי(מ' מנוקדת שווא..).
הוד הוא האיש מאחורי המוסיקה העיבודים והסאונד המושלם ואילן הוא המבצע המושלם בעל קול גבוה עם גוון מיוחד מאד שצובע את שירי המדרגות בצבע ייחודי מאד וכמו שכתבתי כבר בעבר מי ששמע אלבום אחד של המדרגות יזהה אותם ללא כל מאמץ בזכות ייחודיות זו.
כשאני כותב שהוד אחראי לסאונד המושלם באלבום צריך להבין את התנאים שהאלבום נוצר בו... האלבום הוקלט בעזרת מיקרופון בודד... עקב מגבלות תקציב ,כך שכדי להקליט את התופים וכלי ההקשה הוד הקליט כל חלק בתופים ברצועה נפרדת ורק לאחר מכן חיבר אותם. זה כמעט בלתי אפשרי להגיע לסאונד כזה מוצלח בתנאים לא תנאים כאלה אך הם עמדו בזה בכבוד.כבר אחרי אלבום הבכורה מוצבו המדרגות כלהקה המשפיעה ביותר במוסיקת הרוק היהודי.
האלבום "בפתח הדלת" יצא בשנת 2000 בהפקת מי"ם לייבל האיכות של המוסיקה היהודית ואם כבר אני מזכיר את מי"ם השמועות מדברות על חזרת הלייבל למשחק. בשורה משמחת לכל חובב מוסיקה יהודית איכותית.
המדרגות הוציאו מאז עוד שלושה אלבומים "מעיין חיים" "שואף" ואוסף משיריהם שנקרא "עץ".
באלבום "בפתח הדלת" יש 11 שירים שרובם עם מילים מקוריות של אילן בעיקר שמבוססות בין היתר על שיעוריה של הרבנית ימימה אביטל ע"ה. הלחנים ברובם של הוד והם מלודים ורכים .
באלבום יש כמה יצירות מופת ואני אתחיל מהאהוב עליי "מרגיש" שיר רוק שקט עם מילים נפלאות על תפילה ועל קרבת אלוקים. שיר נוסף מומלץ הוא "על הדרך" שיר שנפתח עם נגינת המפוחית הנפלאה של אילן גם שיר שקט ורך עם כמה משפטי מפתח.. כדוגמת- בכל אחד יש צליל שמחזיר אותו קרוב אל השביל אל הלב... קולו של אילן הוא מרגש והשירה נותנת עמקות נוספת לשיר.
למי שמחפש את האנרגיות מומלץ להאזין ל"כמה שמים" שיר רוק חזק ולשיר הנושא של האלבום "בפתח הדלת".
כמעט שכחתי את הלהיט "אבר כיונה" שיר מעניין ומרגש עם עיבוד רוק מעניין.
לסיכום מדובר באלבום שהוא אבן דרך במוסיקה היהודית המקורית . חובה לכל חובב של הז'אנר ללעוס את האלבום עד דק... האזנה נעימה!
המדרגות - בפתח הדלתנתנאל לייפר